Slovenské mestá
Liptovský Mikuláš (v minulosti slov. Liptovský Svätý Mikuláš, maď. Liptószentmiklos, nem.Liptau-Sankt-Nikolaus poľ. Liptowski Mikułasz) je mesto na severe Slovenska, centrum stredného Liptova.
Košice (lat. Cassovia, franc. Cassovie, nem. Kaschau, maď. Kassa, chorv. Kašava, poľ.Koszyce, hebr. קושיצה, róm. Kasha) sú mesto na východe Slovenska. Mestom preteká rieka Hornád. S vyše 234 000 obyvateľmi sú Košice druhým najväčším mestom Slovenska po hlavnom meste Bratislava. Mesto je súčasťou Košicko-prešovskej aglomerácie, kde žije 555 800 obyvateľov.
Košice sú centrom celého východného Slovenska a sídlom Košického kraja a regionálnej samosprávy (Košický samosprávny kraj). Sú významným centrom politického, kultúrneho a cirkevného života, sídlom Košickej gréckokatolíckej eparchie, Košickej rímskokatolíckej arcidiecézy a sídlom metropolitu, viacerých univerzít, Ústavného súdu SR a kultúrnym centrom rómskej menšiny na Slovensku. Najväčšiu menšinu na území mesta tvorí maďarská menšina s podielom 3,78 % (podľa sčítania obyvateľstva v roku 2001), pre ktorej potreby bol zriadený maďarský konzulát.
Mesto hrá dôležitú rolu v dopravnom prepojení východ-západ, kde tvorí spojnicu medzi západnou a strednou Európou a Ukrajinou s Ruskom. Má medzinárodné letisko a spojenie s východnou Európou prostredníctvom širokorozchodnej trate.
V roku 2006 Košice navštívilo 260-tisíc turistov, pričom v meste je asi 7000 lôžok. Košice majú najväčšiu mestskú pamiatkovú rezerváciu na Slovensku (ustanovená v 1983 s rozlohou 85,375 ha). Mesto zvíťazilo nad Prešovom, Martinom a Nitrou v súboji o prestižný titul Európskeho hlavného mesta kultúry pre rok 2013.
Bratislava (do roku 1919 slov. Prešporok/Prešporek, nem. Pressburg/Preßburg, maď.Bratyiszlava, poľ. Bratysława, rus. Братислава, v mod. gr. Mπρατισλάβα, v stredoveku lat.Posonium - z tohto do r.1918 v maď. Pozsony, historicky gr. Istropolis) je hlavným, najľudnatejším a rozlohou druhým najväčším mestom Slovenska a sídlom Bratislavského samosprávneho kraja. Má rozlohu 367,584 km², žije tu takmer 429-tisíc obyvateľov, v bratislavskej aglomerácii s rozlohou 853,15 km² žije 546 300, v Bratislavskom kraji okolo 617-tisíc a v Bratislavskom kraji spolu s Trnavským krajom, ktorý ho obklopuje, 1,15 milióna (pozri Bratislavsko-trnavská aglomerácia a Bratislavsko-trnavsko-nitrianska aglomerácia). Predpokladá sa, že denne do mesta dochádza 150-tisíc až 200-tisíc ľudí, teda v bežný pracovný deň sa tu nachádza okolo 600-tisíc ľudí.
Sídli tu prezident, parlament, vláda, ministerstvá a rôzne úrady. V Bratislave tiež pôsobí niekoľko univerzít, vysokých škôl, divadiel, múzeí a iných kultúrnych ustanovizní akou je napríklad svetoznáma Slovenská filharmónia alebo Slovenská národná galéria.
Pred druhou svetovou vojnou sa v Bratislave hovorilo troma jazykmi: nemeckým, maďarskýmslovenským. a
Bratislava je mesto bohaté na pamiatky, z ktorých mnohé sa nachádzajú v Starom Meste. Mestská pamiatková rezervácia je jedna z najväčších na Slovensku. Dominantou je štvorvežový Bratislavský hrad, vedľa ktorého sa nachádza budova Národnej rady Slovenskej republiky a neďaleko Dóm svätého Martina.
Najvýraznejšou modernou stavbou je Nový most na Dunaji, najväčší zavesený most na svete s jedným pilierom a jednou závesnou rovinou. V roku 2001 bol vyhlásený za stavbu storočia na Slovensku v kategórii mostné stavby.
Banská Bystrica (maď. Besztercebánya, nem. Neusohl, lat. Neosolium, poľ. Bańska Bystrzyca) je metropola stredného Slovenska, vzdialená asi 220 km od Bratislavy. Je krajským mestom banskobystrického kraja, žije v nej 80466 obyvateľov (k 31.12.2007), čo ju radí na šieste miesto na Slovensku.
V meste sa nachádza Pamätník SNP.
Banská Štiavnica (nem. Schemnitz, maď. Selmecbánya) je mesto ležiace v Banskobystrickom kraji. V minulosti bola vďaka významnej ťažbe striebra známa aj ako strieborné mesto. V súčasnosti je zaradená do Svetového dedičstva UNESCO.